Andrzej Pitera
pseudonim Ratepi
artysta | malarz | grafik
biografia

Andrzej Pitera pseudonim Ratepi urodził się 26 kwietnia 1935 roku w Chorzowie. Mieszkał w Katowicach, gdzie uczęszczał do Liceum Plastycznego. Maturę zdał w Sędziszowie Małopolskim w Liceum Plastycznym. Pochodzi z rodziny o dużych tradycjach kulturalnych i patriotycznych. Ojciec Romuald Pitera – inżynier i literat, legionista, działacz plebiscytowy, organizator powstania, następnie adiutant i dowódca Powstań Śląskich. Wraz z ministrem Kwiatkowskim naczelny dyrektor budowy portu w Gdyni. W czasie II Wojny Światowej jest w Anglii w grupie cichociemnych. Kończy wojnę w stopniu Kapitana. Odznaczony Polskimi i Angielskimi orderami bojowymi. W czasach Stalinowskich wieloletni więzień polityczny. Tłumacz literatury angielsko – języcznej, wydawca i pisarz. W czasach międzywojennych mecenas sztuki. Matka z domu Jadwiga Nowina – Sroczyńska pochodzi z rodziny ziemiańskiej. W 1959 roku rodzice przenoszą się do Warszawy. Po maturze dostaje się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiuje u prof. Czesława Rzepińskiego i prof. Konrada Srzednickiego.
W czasie studiów żeni się z Aleksandrą Stefańską z rodziny o dużych tradycjach muzycznych, z którą jest w związku do dnia dzisiejszego. Po studiach przenosi się do Warszawy – wykonuje szereg prac graficznych – wielokrotnie na Targach Poznańskich. Od wielu lat zajmuje się nie tylko malarstwem sztalugowym. Uprawia malarstwo pejzażowe i rodzaje należące do nurtu Koloryzmu. Jest członkiem Związku Polskiego Artystów Plastyków. Wspomaga działalność charytatywną przekazując swoje dzieła na aukcje społeczne. Jego hobby to myślistwo – należy do Koła Łowieckiego przy Politechnice Warszawskiej.
Andrzej Ratepi Pitera uczestniczy również w akcjach dobroczynnych. Przekazał on m. in. obraz Cyklameny na II Dobroczynną Akcję Dzieł Sztuki – Razem Dzieciom (2008 rok).
Mieszka i tworzy w Warszawie.
